President Muhammadu Buhari has approved the appointment of Chief Executive Officers of agencies in the Federal Ministries of Health, Information and Culture, Education, Power, Works, and Housing, and Resident Electoral Commissioners (RECs) in the Independent National Electoral Commission (INEC).

The Secretary to the Government of the Federation (SGF) Mr Boss Gida Mustapha made the announcement in a statement signed on his behalf by the Director Information, Office of the Secretary to the Government of the Federation (OSGF), Lawrence Ojabo.

&;
&13;

Those appointed in the Federal Ministry of Health are Dr Abdulkareem Jika Yusuf, Medical Director, Federal Neuropsychiatric Hospital Kaduna, Kaduna State (Initial term of four years with effect from 8th April 2018); Dr Abubakar Musa, Medical Director, Federal Medical Centre, Nguru, Yobe State (renewal of appointment of four years with effect from 3rd July 2017), and Dr Abdullahi Ibrahim, Medical Director, Federal Medical Centre, Azare in Bauchi State (renewal of appointment of four years with effect from 2nd April 2018).

Others are Dr Nasir Ibrahim Umar, Medical Director, National Obstetric Fistula Centre, Bauchi in Bauchi State (renewal of appointment of four years with effect from 8th April 2018), Dr Iliasu Adeagbo Ahmed, Medical Director, Federal Medical Centre, Owo, Ondo State (initial term of four years with effect from 8th April 2018), and Dr Aliyu Muhammad El-Ladan, Medical Director, National Obstetric Fistula Centre Katsina, Katsina State (renewal of appointment of four years with effect from 8th April 2018).

At the Federal Ministry of Information and Culture, Dr (Mrs) Stella Morounmubo Oyedepo, General-Manager, National Theatre, Lagos (initial term of four years with effect from 8th April 2018, in compliance with the Establishment Act, especially Sections 7 and 8 of the National Theatre and National Troupe of Nigeria Act 1991.

“With this appointment, the President has separated the leadership of the National Theatre from National Troupe of Nigeria,” the statement said.

At the Federal Ministry of Education, Dr Baba David Danjuma was appointed as the Rector, Federal Polytechnic Idah, Kogi State (Initial Term of Four Years with effect from 27th December 2017), Dr Usman M. Kallamu, Rector, Federal Polytechnic, Damaturu, Yobe State (initial term of four years with effect from 8th April 2018), Dr Jimah Momodu Sanusi, Rector, Federal Polytechnic, Auchi, Edo State (initial term of four years with effect from 23rd February 2018), Dr Dayo Hephzibah Oladebeye, Rector, Federal Polytechnic, Ado Ekiti, Ekiti State (initial term of four years with effect from 23rd February 2018), and Arch Sanusi Gumau, Rector, Federal Polytechnic, Bauchi, Bauchi State (initial term of four years with effect from 23rd February 2018).

Also are Tomunomi M. Abbey, Rector Federal Polytechnic, Oil and Gas Bonny, Rivers State (initial term of four years with effect from 23rd February 2018), Omokungbe Obafemi Omoseni, Rector, Yaba College of Technology, Yaba, Lagos State (initial term of four years with effect from 30th January 2018) and Faruk Rashid Haruna, Provost, Federal College of Education, Kontagora, Niger State (initial term of four years with effect from 27th March 2018).

In the Power, Works and Housing Usman Gur Mohammed was appointed Managing Director, Transmission Company of Nigeria, (TCN) (initial term of four years with effect from 1st February 2018).

At the Independent National Electoral Commission (INEC), Emmanuel Alex Hart, has been appointed Resident Electoral Commissioner (REC), (initial term of five years with effect from 17th April, 2018), Mohammed Magaji Ibrahim, REC (initial term of five years with effect from 17th April, 2018), Cyril Omorogbe, REC (initial term of five years with effect from 17th April, 2018), Uthman Abdulrahman Ajidaba, REC (initial term of five years with effect from 17th April, 2018), Segun Agbaje, REC (initial term of five years with effect from 17th April, 2018), Baba Abba Yusuf, REC (initial term of five years with effect from 17th April, 2018) and Yahaya Bello, REC (initial term of five years with effect from 17th April, 2018).

The statement said the RECs will be sworn-in by the INEC Chairman at INEC Headquarters on Tuesday, 17th April, 2018.





Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.